استاپ موشن چیست ؟ 3 مورد از کاربردی ترین انواع استاپ موشن

استاپ‌موشن یکی از روش‌های ساخت انیمیشن است که با استفاده از عکاسی پی‌در‌پی انجام می‌شود. ساخت استاپ‌موشن با روش‌های مختلف صورت می‌گیرد که مهم‌ترین و البته پرکاربردترین روش‌های آن عبارتنداز: آبجکت انیمیشن، انیمیشن کات‌اوت و پیکسلیشن.

استاپ موشن چیست ؟

استاپ‌موشن یک تکنیک انیمیشن‌سازی است که در آن با استفاده از تصاویر فریم به فریم و تصویربرداری متوالی، یک ویدیو یا انیمیشن را تولید می‌کنند. برای ساخت استاپ‌موشن از عروسک‌ها و مدل‌های مختلفی که از چوب، کاغذ، خمیر و ... ساخته ‌شده باشند استفاده می‌شود. برای این کار مدل‌ها یا عروسک‌ها را به آرامی حرکت داده و عکاسی می‌کنند. این کار تا جایی ادامه پیدا می‌کند که داستان یا سناریوی آن تصاویر به طور کامل قابل مشاهده باشد.

استاپ‌موشن یکی از قدیمی‌ترین تکنیک‌های ساخت فیلم است و پیدایش آن هم‌زمان با رونق گرفتن صنعت سینما اتفاق افتاده. این تکنیک جذاب برای اولین بار در فیلم Humpty Dumpty Circus استفاده شد و به قدری برای بینندگان جذاب بود که تولید و نمایش آن تا به امروز ادامه پیدا کرده است. به طور مثال انیمیشن‌های فرار جوجه‌ای و بره ناقلا از معروف‌ترین نمونه‌های استاپ‌موشن هستند که قبل از زمان ساخت استاپ موشن با مدل‌های کامپیوتری ساخته شده‌اند.