ساخت مستند و فیلم کوتاه


ساخت مستند و فیلم کوتاه دو روش متفاوت برای توضیح بی کم‌وکاست هر چیزی است. شما با ساخت مستند در واقع روایتگر داستانی می‌شوید که آن را از نزدیک لمس کرده‌اید. در فرایند ساخت مستند صنعتی یا تبلیغاتی باید بدانید که نشان‌دادن واقعیت‌ و انتقال اطلاعات به صورت دقیق مهم‌ترین بخش کار است. اگر به دنبال افزایش اعتماد مخاطب و مطرح‌شدن برندتان هستید نیاز به انتقال مفاهیم به صورت دقیق و همه‌جانبه دارید. این رفتار برای کسی که با هدف تبلیغات اقدام به ساخت مستند می‌کند منجر به اعتمادسازی می‌شود. برای ساخت مستند صنعتی و فیلم‌های کوتاه می‌توانید با ما در استودیو انعکاس تماس بگیرید.

در این بین وظیفه‌ فیلم کوتاه ایجاد یک تفکر هدف‌مند در مخاطب است. شما به عنوان کسی که یک سناریو چند دقیقه‌ای را تولید می‌کند، قطعا همه دغدغه‌تان این است که چگونه یک فیلم کوتاه خوب بسازم؟ فیلم کوتاه خوب یعنی اثری که ایده‌پردازی قوی، فیلمنامه پرمحتوا و ادیت حرفه‌ای داشته باشد و در تمام پلان‌های آن به جزئیات توجه زیادی شود. چنین ساخته‌ای قطعا تبدیل به یک اثر به یادماندنی با تقدیرنامه‌های زیاد خواهد شد که اتفاقا منجر به بازاریابی موفق آن اثر هم می‌شود. منظور از بازاریابی یعنی نشان‌دادن همه آن چیزی که دیگر فقط جنبه روایتگری ندارد و موجب بهره‌وری بیشتر می‌شود. 

مراحل ساخت مستند

ما با توجه به نوع مستندی که قصد ساخت آن را دارید برنامه ریزی و ایده‌پردازی می‌کنیم. شما می‌توانید در تمام این مراحل نظرات و پیشنهادات خود را با مشاوران تیم انعکاس در میان بگذارید.

 • ثبت سفارش ساخت مستند
 • برگزاری جلسه برای شنیدن نظرات و پیشنهادات شما
 • ایده‌پردازی و برنامه‌ریزی در مورد نحوه انجام پروژه
 • فیلم برداری از اماکن و سوژه‌ها
 • تدوین فیلم گرفته‌شده
 • تحویل پروژه در زمان مقرر

نمونه کارها

نمونه کارهای ساخت مستند و فیلم کوتاه

برای مشاهده نمونه کارها بر روی آن ها کلیک کنید.

 • همه نمونه کارها
  همه نمونه کارها

  تاثیرگذار ترین انواع مستند

  تاثیر خلاقیت در ساخت مستند را دست‌کم نگیرید! زمانی که ما برای تولید یک مستند از عنصر خلاقیت استفاده می‌کنیم بدون شک اثر ما متفاوت‌تر خواهد بود زیرا کمتر کسی قادر به ارائه ایده‌های جدید است یا به عبارتی جسارت ریسک کردن را دارد. در قسمت پایین، انواع مستند را به صورت خلاصه شرح داده‌ایم. شما با توجه به هدف خود می‌توانید نوع آن را انتخاب کنید.

  مستند پژوهشی: این ویدیوها با هدف اطلاع‌رسانی افراد در مورد یک پژوهش ساخته می‌شود. انتقال مفاهیم کار بسیار سختی است و در بیشتر اوقات افراد برای انجام چنین کاری دچار مشکل می‌شوند. ساخت مستند پژوهشی به شما کمک می‌کند اتفاقات پیچیده را به ساده‌ترین زبان به مخاطبان توضیح دهید. 

  مستند سیاسی: این نوع ویدیوها در میان مستندهایی است که صرفا جنبه آگاهی دارند و به طور مستقیم اهداف بازاریابی را دنبال نمی‌کنند. توضیح در مورد تحول سیاسی منطقه، روند برگزاری یک انتخابات، اتفاق‌هایی که پس از تصویب یک قانون رخ می‌دهد و ... شامل این شاخه از ساخت مستند می‌شود.

  مستند تبلیغاتی یا تجاری: مهم‌ترین نوع ساخت مستند در این حوزه مربوط به مستندهای تجاری یا تبلیغاتی است. گاهی برای تبلیغ یک کسب‌وکار از روند شکل‌گیری شرکت و نحوه پیشرفت آن گزارشی در قالب ویدیو تهیه می‌شود. این ویدیوها با ایجاد حس اعتماد در مخاطبان به محبوبیت برندتان کمک می‌کند. به طور کلی ساخت یک مستند از روند کاری شما منجر به افزایش آگاهی افراد و در نتیجه درآمدزایی بیشتر می‌شود.

   

  مهم‌ترین بخش‌های ساخت فیلم کوتاه

  در چند سال اخیر تولید فیلم کوتاه در حوزه‌های مختلف اهمیت زیادی پیدا کرده. به همین دلیل کیفیت بیشتر کارهایی که می‌بینید ایده‌آل است. بنابراین ساخت فیلم کوتاه با گوشی کار چندان عاقلانه‌ای نیست زیرا با توجه به صرف زمان زیاد نتیجه قابل قبولی نخواهد داشت. برای اینکه یک فیلم کوتاه باکیفیت تولید شود باید در تمام مراحل (ایده‌یابی تا ادیت فیلم) به جزئی‌ترین نکات توجه کرد. اما در این میان بخش‌هایی وجود دارد که اهمیت بیشتری دارند. موارد زیر از جمله مهم‌ترین آن‌ها هستند:

  ایده‌یابی یا ایده‌پردازی: ایده‌ها در واقع مسیر یک پروژه را مشخص می‌کنند. چه چیزی را می‌خواهیم به مخاطبمان بگوییم؟ این همان سرنخی است که اگر به درستی به آن برسیم مسیر را برای ما هموارتر می‌کند. ایده‌پردازی کار یک ساعت یا یک روز نیست بلکه نیاز به صرف زمان زیاد و ایجاد هماهنگی بین صحنه‌های مهم دارد. هرچقدر این  مرحله خلاقانه‌تر پیش برود نتیجه کار نیز بهتر خواهد بود. ایده‌پردازی کردن صرفا خلق یک داستان جدید خارق‌العاده نیست بلکه نگاه خلاقانه به اتفاقات ساده است.

  سناریونویسی: دو نکته مهم در زمان سناریونویسی برای فیلم کوتاه وجود دارد که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت: 1- هدفمان از نشان دادن این محتوا به مخاطبان چیست؟ در فیلم کوتاه، سناریو با توجه به هدفمان آن‌هم به طور خلاصه باید نوشته شود تا هم خط داستانی حفظ شود و هم بتوان به راحتی زمان را مدیریت کرد. 2- زمان طلایی را از دست ندهیم. فیلم کوتاه مثل یک سریال یا فیلم سینمایی نیست که بتوان سر حوصله داستان را روایت کرد. به همین دلیل است که در هنگام نوشتن فیلمنامه زمان اهمیت زیادی پیدا می‌کند. در نوشتن فیلمنامه برای ساخت فیلم کوتاه باید از دیالوگ یا حرکتی استفاده کرد که در کم‌ترین زمان مفهوم یا هدف اصلی را به مخاطب نشان دهد. 

   

  مشتریان

  برخی از مشتریان دوست داشتنی ما

  هزینه

  مناسب ترین پکیج را انتخاب کنید

  خدمات مکمل

  شاید به این خدمات هم نیاز داشته باشید

  سوالات متداول

  شاید سوال شما هم باشد

  سفارش ساخت مستند و فیلم کوتاه

  همین حالا سفارش خود را ثبت کنید.

  ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.

  دوره های آموزشی

  به دنبال یادگیری ساخت مستند و فیلم کوتاه هستید؟

  نظر مشتریان

  مشتریان ما چه می گویند؟

  افتخار می کنیم که در طی چند سال فعالیت توانسته ایم رضایت همه مشتریان خود را جلب کنیم.

  مقالات

  درباره ساخت مستند و فیلم کوتاه بیشتر بدانیم

  از کجا شروع کنم؟

  ما گوش دادن رو خوب تمرین کردیم

  برای این که بتونیم کار شما رو خوب انجام بدیم، باید بتونیم نکات مد نظر شما رو خوب گوش کنیم.
  برای همین، اولین قدم صحبت کردن ما با همدیگه است.

  ۰۲۱-۲۲۸۴۴۸۴۶