انتخاب بهترین موسیقی برای پادکست و کتاب صوتی

موسیقی پادکست لحن محتوای صوتی را برای مخاطب آشکار کرده و یکی از بهترین روش‌ها برای جدا کردن بخش‌های مختلف پادکست است. علاوه‌بر این استفاده از موسیقی در پادکست باعث میشود ذهن مخاطب درگیر شده و کمتر احساس خستگی یا یکنواختی داشته باشد. اگر به دنبال پیدا کردن راهی برای ساخت بهترین موسیقی پادکست هستید می‌توانید در این صفحه همراه ما باشید.

 

موسیقی پادکست و کتاب صوتی

 قراردادن یک یا چند قطعه موسیقی در پادکست باعث می‌شود ذهن مخاطب راحت‌تر بخش‌های مختلف آن را از یکدیگر تشخیص دهد. در پروسه تولید پادکست معمولا از 3 نوع موسیقی برای بخش‌های مختلف استفاده می‌شود که عبارتنداز:

-1 موسیقی مقدمه پادکست: موسیقی شروع یا مقدمه در ثانیههای اول پخش شده و با شنیده شدن صدای گوینده به آرامی تمام میشود. این موسیقی، اولین صدایی است که مخاطب میشنود و باید به واسطه آن با حال هوای پادکست شما آشنا شود. بنابراین در ساخت پادکست حرفه‌ای باید به این موضوع توجه کنید که موزیک انتخاب شده باید بیشترین هماهنگی را با حال‌وهوای موضوع محتوای صوتی داشته باشد. 

-2 موسیقی تغییر بخشها: در روند تولید پادکست برای اینکه فاصله بین شروع یک قسمت با اتمام قسمت قبلی پر شود از این نوع موسیقی استفاده میکنیم. در واقع موسیقی بین بخشهای یک پادکست ابزاری نشانهگذاری قسمت‌های مختلف و هدایت مخاطب است. استفاده از این موسیقی در پادکستهایی که چندین بخش دارند ضروری است زیرا علاوهبر اینکه به جذاب‌شدن محتوای صوتی کمک میکند باعث شنیده نشدن مشکلات ابتدایی و انتهایی ضبط نیز میشود. در ضمن اگر در قسمتی از محتوا تغییر سطح ناگهانی رخ دهد میتوان با استفاده از موزیک تاثیر منفی آن را کم کرد.

 

 

3- موسیقی نهایی: موسیقی انتهایی، حسن ختام محتوای صوتی است و باید پایان مناسبی باشد برای روایتی که خوانده شده. این موسیقی معمولا چند ثانیه آخر پادکست را به خود اختصاص می‌دهد و باید به گونه‌ای انتخاب شود که مخاطب را در حال‌وهوای آن محتوای صوتی نگه دارد. به طور معمول برای بخش پایانی هر محتوا فارغ از ژانر آن، قطعه‌ای آرامش‌بخش قرار داده می‌شود که حس تمام شدن داستان را به مخاطب القا کند.

 

چه نوع موسیقی برای پادکست مناسب است ؟

انتخاب موسیقی پادکست همانند انتخاب موضوع پادکست هیچ محدودیتی ندارد. اگر قصد دارید از موسیقی برای پادکست یا کتاب صوتی خود استفاده کنید باید این 2 نکته را مد نظر قرار دهید:

* تا جای ممکن از صداهای آشنا و قطعات خاطره‌انگیزی که متناسب با داستان شما است استفاده کنید. همانطور که در قسمت‌های قبل گفتیم هدف استفاده از موسیقی برای محتوای صوتی ترغیب مخاطب به شنیدن ادامه داستان است. حال استفاده از آهنگی که مخاطب با آن همزاد پنداری کند یا به واسطه آن، خاطرات نوستالژیک برایش زنده شود؛ یکی از بهترین ایده‌ها برای تاثیرگذاری بیشتر یک پادکست است. توجه داشته باشید که موسیقی انتخاب شده باید تا جای ممکن با موضوع محتوا همخوانی داشته باشد. لازم به ذکر است که تولید موسیقی اختصاصی در کنار استفاده از قطعات قدیمی باعث می‌شود اثر خلق شده از دیگر محتواهای صوتی متمایز شود. 

 نباید از هر موسیقی برای پادکست استفاده کنید. فراموش نکنید که موسیقی باید با ریتم داستان همخوانی داشته باشد. انتخاب هر موزیکی صرفا به دلیل اینکه قطعه زیبایی است یا مورد پسند ماست نتیجه خوبی نخواهد داشت. به عنوان مثال فرض کنید یک پادکست با موضوع اجتماعی را گوش می‌کنید که موسیقی هری‌پاتر برای آن انتخاب شده. در اینجا حال‌وهوای موضوع و قطعه انتخاب شده با یکدیگر کاملا متضاد است؛ در نتیجه موسیقی نمی‌تواند تاثیری که باید را روی مخاطب بگذارد. استفاده از موزیک به همان اندازه که می‌تواند یک اثر را جذاب‌تر کند می‌تواند فاجعه هم به بار بیاورد.