تجهیزاتی که برای ساخت پادکست به آن‌ها نیاز دارید

ساخت پادکست کاری نسبتا ساده است و شما برای این کار نیازی به تجهیزات پیشرفته سخت‌افزاری یا نرم افزاری ندارید. تنها کافیست ابزاری مثل: میکروفون، هدفون، نرم افزارهای میکس و مستر و اشتراک سایت فروش پادکست را تهیه کنید. تا بتوانید محتوای صوتی مورد نظر خود را ضبط کنید.

 

1- میکروفون (Microphone)

مهم‌ترین چیز در تولید محتوای صوتی، کیفیت صدا است. بنابراین مهم است که شما از یک میکروفون باکیفیت استفاده کنید. میکروفون‌ها در ابعاد و اشمال مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید با توجه به نیاز و بودجه خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. تنها نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که میکروفون انتخابی شما کیفیت لازم برای ضبط یک فایل صوتی راداشته باشد. 3 نمونه از میکروفون‌هایی که برای ضبط پادکست مناسب هستند شامل:

میکروفون یواس‌بی (USB): این میکرفون به صورت مستقیم به کامپیوتر متصل می‌شود. میکروفون USB برای افراد تازه‌کار به خصوص کسانی که پادکست خود را با یک گوینده ضبط می‌کنند و یا پادکست‌های گفتگومحور مثل مصاحبه را تنظیم می‌کنند مناسب است. 

 

 

میکروفون ایکس‌ال‌آر (XLR): این میکروفون به صورت مستقیم به کامپیوتر وصل نمی‌شود بنابراین برای افرادی که همیشه به کامپیوتر دسترسی ندارند انتخاب مناسبی است.  میکروفون XLR برای اینکه به کامپیوتر وصل شود نیاز به تجهیزات رابط دارد.برای اتصال این میکروفون به کامپیوتر باید از یک کابل USB استفاده کنید. در این صورت فقط می‌توانید میکروفون را به صورت مستقیم به سیستم وصل کنید. اگر می‌خواهید برای ساخت پادکست یک میکروفون با کیفیت تهیه کنید میکروفون XLR انتخاب خوبی است زیرا کیفیت صدای بالا و اانعطاف‌پذیری خوبی دارد.

میکروفون یقه‌ای: میکروفون یقه‌ای برای افرادی که همیشه یک جا ساکن نیستند گزینه مناسبی است زیرا سبک و قابل حمل است و به راحتی می‌توان در همه جا از آن استفاده کرد. این نوع میکروفن‌ها به راحتی بر روی انواع لباس‌ها قرار می‌گیرند و کیفیت صدای قابل قبولی هم دارند. اگر می‌خواهید پادکست‌های مصاحبه‌ای ضبط کنید و چند گوینده دارید می‌توانید از این نوع میکروفن استفاده کنید زیرا هم جای کمتری می‌گیرد و هم جابه‌جایی آن آسان است. میکروفون Rode Lavalier یکی از بهترین انواع میکروفون یقه‌ای است.

 

 

2- هدفون (headphone)

برخلاف تصور بیشتر افراد هدفون یکی از مهم‌‌ترین تجهیزات ساخت پادکست است. شما باید در هنگام ضبط، صدای ها را به خوبی بشنوید تا در لحظه متوجه مشکلات به وجود آمده شوید. هدفون کمک میکند صداهای تولید‌شده را به صورت دقیق بشنوید بنابراین وسیله‌ای مهم برای ارتقا کیفیت محتوای تولید شده است. وجود هدفون فقط برای تولید پادکست ضروری نیست بلکه برای تولید هر محتوای صوتی نیاز به هدفون است به طور مثال اگر یک مصاحبه آنلاین را اجرا می‌کنید برای شنیدن صدای مهمان نیاز به هدفون دارید. برای این کار، شما نیازی به استفاده از هدفون گران‌قیمت و پیشرفته ندارید فقط باید از مدلی استفاده کنید که میکروفون نداشته باشد زیرا مدل‌های میکروفون دار معمولا کیفیت پایینی دارند.

 

 

3- پاپ شیلد (pop filter)

قطعا شما هم با این مشکل مواجه شده‌ای که هنگام صحبت پشت میکروفون صداها را به صورت نویزدار می‌شونید. به عنوان مثال در پشت میکروفون صدای ب و پ به صورت تشدیددار شنیده می‌شود. این مشکل به دلیل فیلتر نشدن صداها اتفاق می‌افتد به همین دلیل برای رفع آن از پاپ شیلد یا پاپ فیلر استفاده می‌کنیم. پاپ فیلر یک صفحه مشبک فلزی یا پارچه‌ای است که بر روی پایه میکروفون نصب می‌شودو با قرارگیری بین میکروفون و گوینده، نویز پاپ یا صداهای اضافی را فیلتر می‌کند. استفاده از پاپ شیلد ضروری نیست ولی باعث بالا رفتن کیفیت فایل خروجی می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید پادکست شما کیفیت قابل قبولی داشته باشد و در رقابت با سایر پادکست‌ها شکست نخورد حتما از این تجهیزات به ظاهر ساده استفاده کنید.

 

 

4- بوم صدابرداری (boom)

بوم صدابرداری وسیله‌ای است که میکروفون رو به آن متصل کرده و حرکت می‌دهند تا صداها با کیفیت بهتری ضبط شود. استفاده از این محصول باث می‌شود هنگامی که شما از میکروفون دور می‌شوید یا فاصله‌تان با آن تغییر می‌کند کیفیت صدای پایین نیاید.  بوم‌ها عموما به سه دسته تقسیم ی‌شوند که شامل: بوم دستی وسیله‌ای است که میکروفون را به یک میله آلومینیومی یا چوب سبک وصل می‌کنند و برای استفاده در خارج از استودیو مناسب است، بوم کوچک صدا که برای صدابرداری در استودیوها و جابه جایی میکروفون مناسب است و بوم بزرک صدا که برای ضبط صدا در لوکیشن‌های بزرگ فیلم‌برداری مناسب است می‌شود. اگر تازه‌کار هستید و بودجه کافی برای خرید بوم را ندارید می‌توانید آن را نادیده بگیرید. اما اگر می‌خواهید محتوای تولید شده شما از هر نظر بی‌عیب و نقص باشد این وسیله‌ را تهیه کنید.