مهمترین تکنیک های فن بیان و مدیریت گفتوگو

به هنر خوب صحبت کردن و رفتار مناسب در زمان و مکان‌های مختلف، فن بیان یا Speaking Skills می‌گویند. آشنایی با تکنیک‌های فن‌بیان در بالا بردن کیفیت زندگی کاری، مصاحبه‌ها، گفتگوهای روزمره  و ... تاثیر زیادی دارد. از فواید یادگیری تکنیک‌های فن بیان این است که شما بدانید کجا باید از چه لحنی برای انتقال احساسات یا نظرات خود استفاده کنید تا تاثیر بیشتری بر روی فرد مقابل داشته باشید. 

منظورازفن بیان چیست ؟

بهترین و خلاصه‌ترین تعریفی که می‌توان از فن بیان داشت این است که بدانیم در چه موقعیتی باید از چه کلماتی استفاده کنیم و با چه لحنی صحبت کنیم تا با دیگران تعامل بهتری داشته باشیم. فن بیان در واقع همان توانایی حرف زدن با لحنی مناسب در محیط‌های مختلف است. این توانایی، برقرای ارتباط با دیگران را برای شما ساده‌تر کرده و باعث ارزشمند شدن کلام شما می‌شود.

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که در یک جمع نظر متفاوتی نسبت به دیگران داشته باشید اما نتوانید آن را بیان کرده و یا حتی از آن دفاع کنید. این مشکل به دلیل اینکه نمی‌دانید در آن لحظه باید از چه لحن یا کلماتی استفاده کنید پیش می‌آید و تنها راه‌حل آن، یادگیری اصول فن بیان و استفاده از تکنیک‌های زبان بدن یا Body Language است.

 داشتن فن بیان قوی به شما کمک می‌کند تا نظرات منفی یا خنثی دیگران را نسبت به خودتان تغییر دهید. نظر مخاطبان را به خود جلب کرده و افراد بیشتری را با تفکرات خود همسو کنید. برای بیان احساسات و نظر مخالف خودتان در جمع احساس بدی نداشته باشید و اینکه مسیر مذاکره یا سخنرانی را به سمتی هدایت کنید که تمایل دارید.

 برخی تصور می‌کنند که پرحرفی کردن، چاپلوسی، حاضرجوابی و صدای دلنشین، از جمله مهم‌ترین فاکتورهای فن بیان است. اما اینطور نیست در واقع فن بیان تکنیکی است که هم‌صحبتی با دیگران را به دور از هر یک از موارد گفته شده دلنشین و جذاب می‌کند.

گفتگو

چگونه بفهمیم که فن بیان خوبی داریم یا نه؟

تا به اینجا متوجه شدیم که فن بیان یعنی چه؟ اما مهم‌ترین مسئله این است که آیا ما فن بیان قوی داریم یا نه؟ برای اطلاع از این موضوع کافیست به 5 سوال زیر صادقانه پاسخ دهید. پاسخ شما به این سوالات نشان می‌دهد تا چه اندازه نیاز به یادگیری اصول و تکنیک‌های فن بیان و مدیریت گفتگو دارید.

1- چند بار موفق شده‌اید مسیر یک گفتگوی کاری یا شخصی را به سمتی هدایت کنید که تمایل دارید؟

2- آیا در هنگام صحبت کردن با افرادی که برای اولین بار ملاقات می‌کنید دچار استرس و اضطراب می‌شوید ؟

3- اگر به عنوان سخنران در جمعی حاضر شوید آیا می‌توانید بدون استرس و فراموش کردن بخشی از متن، مطالب را به درستی ارائه کنید؟

4- چند بار موفق شده‌اید که نظر مخالف دیگران را در رابطه با هر موضوع یا شخص دیگری (فقط از طریق صحبت کردن) تغییردهید؟ 

5- در هنگام صحبت کردن با افرادی که مخالف شما هستند تا چه اندازه می‌توانید بر روی گفتار و رفتار خود تسلط داشته باشید؟